WhatsApp:+90 535 251 16 76

Zemin Ses Yalıtımı

Zeminlerde oluşan darbe, vibrasyon ve titreşim kaynaklı sesler alt katlar için istenmeyen gürültü oluşturmaktadır, bu durumda zemin ses izolasyonu uygulaması yapılmaktadır. İki ses kaynağı çeşidinden birisi olan titreşim kaynaklı seslere örnek olarak bir makinenin zeminle sürtmesi ile oluşan ses veya beton üzerinde topuklu ayakkabı ile yürüme seslerini gösterebiliriz.

Zemin Yer Döşeme – Ses İzolasyonu

Bu tarz seslerin engellenmesi ve sıfıra indirilmesi için parke ve şap altında ayrı ayrı çalışma yapılması doğru olur. Bu tip üst seviyede bir zemin ses yalıtımı, izolasyon sağlamak için parke üstüne kauçuk tabanlı halı altına kauçuk mantar levha ve 1 cm 180 yoğunluk süngerpan ve şap altında ağır ses bariyeri kullanılmalıdır.

Daha orta seviye bir yalıtım için ise parke altına süngerpan kullanımı yeterli olmaktadır. Dahada düşük seviyede yalıtım için zemine kauçuk tabanlı kaymaz halı serebilirsiniz.Bahsi geçen zemin izolasyon uygulamaları titreşim ve darbe kaynaklı olduğu gibi süngerpan kullanımı belli bir oranda hava oluşumlu ses geçişini de engelleyecektir.

ŞAP ALTI SES İZOLASYONU

kauçuk levha nasıl uygulanır
Binalarda yapılan ses yalıtım uygulamalarından biride şap altına yapılan titreşim ve hava doğuşumlu seslerin gitmesini engelleyecek zemin döşeme çalışmalarıdır. Bu işlem için önerilen ses yalıtım malzemeleri evapan, pvc veya heavy layer epdm ses bariyeri, rebonded süngerpan veya sbr kauçuk levhadır. Çoğu zaman en az 7cmlik şap altına yine en az 5mm olacak şekilde sbr kauçuk şilte döşenmektedir. Diğer malzemelerin yoğunluk ve ses yutum değerlerine göre şartname belirlenir ve ona göre işlem tamamlanır. Sonuçta alınan performans sayesinde iki taraflı ses geçişleri yüksek ölçüde engellenir.

PARKE ALTI SES İZOLASYONU

parke altı zemin ses yalıtım malzemesi mantarlı kauçuk
“Alt kata giden sesleri engellemek için ne yapabilirim ? ” ev sahibinden gelen sorulardan birisidir. Parke altında titreşim kaynaklı yani koşturma sesleri yürüme sesleri ile birlikte konuşma seslerinin de engellenmesi gerekir. Bunun için parke altına hem titreşim önleyen hemde ses kesen ürünler kullanılır. Firmamız anahtar teslim olacak şekilde parke altı ses yalıtım hizmeti sağlamaktadır. Ev şartlarında yapılabilecek bir uygulamada en az 20mm kalınlıkta izolasyon uygulaması önermekteyiz. Eğer akustik bir oda yapıyorsanız parke yerine akustik halı modellerini tercih edebilirsiniz.

pvc levha zemin yer döşemesi ses yalıtımı

pvc levha zemin yer döşemesi ses izolasyonu