WhatsApp:+90 535 251 16 76

Tavan Ses Yalıtımı

Katlar arası ses izolasyonu çok önem  taşır. Fazla gürültü bir binada insanlar arasında huzursuzluk dahi oluşturabilmektedir. Çocuklu bir ev veya müzik düşkünü bir gencin evinden çıkan sesler ses yalıtımı yapılmamışsa yüksek ölçüde rahatsızlık verir. Bu huzursuzluğu sona erdirmek amacıyla katlar arasına Ses İzolasyonu veya ses yalıtımı uygulanır.

tavan ses yalıtımı

üsttan gelen sesler nasıl engellenir

Tavan Ses Yalıtımı – Gürültü, çağımızda çevre kirliliğinin bir boyutu olarak önemli bir sorun oluşturmakta ve nedeni ilk anda tespit edilemeyen birçok sağlık sorununa yol açmaktadır. Üst kattan Gelen Sesleri Kesme & Üst Kata Giden Sesleri Kesme durumu tam bu uygulamaya göredir.

Tavandan gelen seslerin önlenebilmesi için geliştirilmiş birçok ses yalıtım malzemesi bulunmaktadır. Bu ses yalıtım malzemeleri süngerpan,  bariyerli rebonded süngerpan, heavy layer epdm ses bariyeri, pvc ses bariyeridir.

Tavan Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır ?

tavan ses yalıtımı nasıl yapılır

Düz kuru ve temiz tavan yüzeyine yüksek yoğunlukta ve kalınlıkta rebonded süngerpan solid bazlı sıvı yapıştırıcı ile yapıştırılır. Ardından tavana çelik konstrüksiyon monte edilir. Bunun yapılmasının amacı sonrasından uygulanacak olan malzemelerin monte edilip düşmemesi ve süngerle diğer malzemeler arasında hava boşluğu bırakarak ses yalıtım oranının artmasıdır. Profiller üzerine kauçuk alçıpan profil ses yalıtım bandı yapıştırılır. Bu malzeme kendinden yapışkanlı olduğu için kolay bir şekilde uygulanır. Daha sonrasında yüzeye akustik alçıpan monte edilir.

tavan ses yalıtımı nasıl yapılır

İşlem bu şekilde bitmiyor. Her yeri sorunsuz bir şekilde alçıpan ile kaplanan yüzeye heavy layer epdm ses bariyeri, keçeli pvc ses bariyeri veya pvc kauçuk ses yalıtım bariyeri yapıştırılıyor. Bu işlem için yine yapıştırıcı kullanılır. Bariyeri de yine tüm yüzeye uygulamanız gerekiyor. Kalınlığı 2.3mm ile 5mm arası değişebilir. Bariyerin kalınlığı arttıkça malzemenin ağırlığı da arttığı için orta kalınlıkta bir malzeme kullanmanızda fayda olacaktır.

Eğer ses şiddeti çok yüksek ve bariyer kalınlığını az tutmanız gerekiyorsa sünger yoğunluğunu biraz daha yüksek tutabilirsiniz.

tavan ses yalıtımı nasıl yapılır

Bariyer uygulama işlemi tamamlandıktan sonra ses izolasyon işlemi için son olarak alçıpanı bariyerin üzerinden boşluk kalmayacak şekilde monte etmeniz gerekiyor.

tavan ses yalıtımı nasıl yapılır

İzolasyon işlemi bittikten sonra yüzey istenen şekilde dekore edilebilir durumdadır. Son olarak da tekrar söylemeliyiz ki bu işlem üst kattan gelen gürültü dediğimiz hava doğuşumlu sesleri engellemek için yapılan işlemlerdir. Yürüme koşuşturma seslerini min. oranda engelleyecektir. Her tavanda da aynı işlem gerekiyor diye bir durum yok. En sık yapılan uygulamayı sizler için derledik. Eğer ses oranı çok fazla yoksa onun içinde daha farklı uygulamalarımız mümkündür.